Świeża, jesienna dostawa żywotników (Thuja occidentalis) tuż przed nami. W związku z tym przypominamy Państwu podstawowe zabiegi pielęgnacyjne i odpowiadamy na najczęściej występujące problemy w uprawie tych niezwykle popularnych roślin żywopłotowych.
Często się zdarza, że po posadzeniu żywotników lub w trakcie sezonu przychodzi do nas wielu Klientów z pytaniami dotyczącymi stanu roślin. Wychodzimy naprzeciw i odpowiadamy na Państwa najczęstsze zapytania. Może wśród nich odnajdziecie Państwo odpowiedź na swój problem.
Co należy pamiętać – żywotniki, które kupujecie Państwo w naszym Centrum Ogrodniczym są pod stałą opieką naszych ogrodników. Są regularnie nawożone, podlewane, poddawane prewencyjnym zabiegom z użyciem środków ochrony roślin. Kiedy zatem kupujecie je i sadzicie w swoich ogrodach, musicie pamiętać o zapewnieniu im podstawowej pielęgnacji, czyli:
„Pomocy! Moje thuje brązowieją od środka? Co się z nimi dzieje?”
Brązowienie wewnętrznych pędów żywotników od środka jest naturalnym procesem fizjologicznym i jeżeli objawy nie występują na innych częściach rośliny, nie jest to powód do zmartwień. Pędy wewnątrz rośliny nie mają dostępu do światła słonecznego, w związku z czym zaprzestają przeprowadzania fotosyntezy – dlatego też obumierają. Zazwyczaj nie wynika to z żadnych przyczyn o podłożu chorobowym. Aczkolwiek należy pamiętać, że martwa tkanka roślinna w połączeniu z wilgocią (np. przy obfitych deszczach), jest idealnym podłożem do rozwoju m.in. zarodników grzybów. W związku z tym dobrze, kiedy od czasu do czasu ręcznie przeczyścimy środek rośliny z zaschniętych pędów.
„Moje ‘Smaragdy’ żółkną jakby usychały, robią się matowe, gubią pędy. Co robić?”
Istnieje wiele przyczyn takiego stanu rzeczy, najczęściej jest to spowodowane niedoborem wody i składników pokarmowych. Jeżeli niedawno posadziliśmy nasze rośliny, musimy liczyć się z tym, że okres przekorzeniania muszą one „odchorować”. Jest on dla rośliny dużym stresem i wysiłkiem. Dlatego w tym okresie niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu i nawożeniu
W zależności od rodzaju podłoża i stanowiska podlewamy co 2-4 dni ok. 3-5 litrów wody na roślinę – NIGDY PO ZIELONEJ MASIE – zawsze doglebowo. W przypadku żywotników podłoże powinno być wilgotne, ale nie mokre. Wilgotne podłoże po dotknięciu palcem będzie dawało wrażenie mokrego, jednakże w dziurze po palcu nie będzie się zbierać woda. Tak dzieje się u podłoża mokrego, które nie jest odpowiednie dla żywotników.
Pierwsze nawożenie możemy wykonywać już po 3-4 tygodniach od posadzenia. Najszybciej będzie działał nawóz w formie płynnej. Wiosną i latem możemy stosować nawozy azotowe do iglaków, jesienią zaś nawozy potasowo-fosforowe dedykowane iglakom. Dodatkowo bardzo dobrze regenerację wspomagają nawozy przeciwko brązowieniu igieł, które mają wysoką zawartość magnezu i siarki. Zaschnięte pędy możemy przyciąć.
Dlaczego moje żywotniki są całe w brązowych szyszkach, to wygląda brzydko jakby uschły, a jest ich za dużo żeby obrywać je ręcznie… Pomocy!
Dlaczego żywotniki szyszkują? Jest to naturalnie występujący proces, aczkolwiek nadmierna ilość szyszek jest objawem tego, że z rośliną dzieje się coś niedobrego. Roślina odczuwając stres reaguje wytwarzając dużą ilość szyszek, aby wydać „potomstwo” i zapewnić przetrwanie gatunku.
W 90% przypadków intensywne szyszkowanie spowodowane jest stresem suszy, z którego większość ich właścicieli nawet nie zdaje sobie sprawy. Dlatego najważniejsze jest REGULARNE PODLEWANIE, zwłaszcza w okresie jesiennym kiedy musimy zabezpieczyć roślinom wodę w podłożu na jesień oraz także samą zimą jeżeli podłoże nie jest zmarznięte. Wiele właścicieli żywotników nie zdaje sobie sprawy z tego, że nawet mimo ułożenia linii nawadniających, rośliny wymagają czasami dodatkowego podlewania.
Poza regularnym podlewaniem możemy także wesprzeć roślinę w regeneracji poprzez zapewnienie odpowiedniego pH gleby (dosypanie torfu kwaśnego), ściółkowanie korą zabezpieczy także transpirowanie wody z podłoża i zapewni odpowiednie pH. Dodatkowo można zastosować szczepionki mikoryzowe w postaci preparatu Mikoryzon.
Wiosną ważne jest wspieranie rozwoju wegetatywnego poprzez nawożenie azotowe oraz nawozy przeciwko brązowieniu igieł.
Na moich thujach pędy zasychają, a następnie robią się zupełnie czarne… Nie wiem co się dzieje? Plamy czarnych pędów znajdują się na całej wysokości rośliny.
Jeżeli na roślinach obserwujemy występujące pojedynczo pędy zamierające i przybierające czarną barwę jest to prawdopodobnie objaw fytoftorozy. W pierwszym etapie atakuje ona korzenie, zaburzając przy tym pobieranie wody i składników mineralnych przez rośliny. To choroba grzybowa, której występowaniu sprzyjają zaburzenia fizjologiczne związane z przesuszeniem, a następnie zbyt dużą ilością wody w podłożu. Dodatkowo zarodniki transportowane są z wodą, więc aby uniknąć przenoszenia się choroby NIE WOLNO podlewać roślin po zielonej masie – zawsze podlewajmy doglebowo. Jeżeli zauważymy pierwsze czerniejące pędy należy reagować bardzo szybko, gdyż nie leczona fytoftoroza bardzo często doprowadza do zamarcia całej rośliny i może przenieść się na pozostałe egzemplarze w naszym ogrodzie. W celu zatrzymania rozwoju choroby należy zastosować opryski dokładanie według instrukcji producenta.
Tutaj najważniejsza jest prewencja – regularna pielęgnacja, odpowiednie nawożenie i podlewanie. Osłabione rośliny łatwo poddają się chorobie.
UWAGA! – jeżeli pędy zamierają i czernieją tylko i wyłącznie w dolnych partiach rośliny możliwe, że jest to spowodowane przez mocz zwierząt domowych i dziko występujących w obrębie naszego ogrodu. Wtedy ważne jest obserwowanie i ograniczenie dostępu zwierząt do roślin np. przez ustawienie niskiego płotka.
PODSUMOWUJĄC:
Najważniejsza w utrzymaniu zdrowo wyglądających żywotników jest odpowiednia pielęgnacja i prewencja chorób.
A w przypadku kiedy objawy ewentualnych zaburzeń fizjologicznych bądź chorób powodowanych przez patogeny wystąpią najważniejsza jest szybka reakcja.
Jeżeli trapi Państwa jakiś problem lub stan roślin w Państwa ogrodzie budzi niepokój zawsze chętnie pomożemy, wystarczy przesłać na naszego maila szkolkizamojskie@gmail.com wiadomość o tytule „Porada ogrodnicza – [gatunek rośliny]”.
Abyśmy mogli w pełni poznać sytuację i doradzić najlepiej w wiadomości prosimy zamieścić: