Zimowe cięcie

 

 

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a zimowe cięcie przed nami! Druga połowa lutego i początek marca to idealny czas na przycinanie krzewów i drzew. Szczegółowe omówienie tego zabiegu przygotował specjalnie dla Państwa nasz zaprzyjaźniony sadownik z wieloletnim doświadczeniem. Serdecznie zapraszamy do przeczytania tego poradnika w pigułce.


Przed lekturą pragniemy także przypomnieć, że podstawowym czynnikiem zapewniającym dobre cięcie jest odpowiedniej jakości sprzęt! W naszym Centrum Ogrodniczym znajdziecie wysokiej klasy sekatory marek wiodących prym na rynku od lat. Wysokiej jakości ostrza szybko i gładko tną pędy nie powodując niepotrzebnych uszkodzeń i łamania pędów. Pozwala to roślinom na szybsze gojenie ran i zmniejsza ryzyko infekcji m.in. chorobami grzybowymi. Po cięciu warto także jako zabezpieczenie zastosować maść ogrodniczą dla zapewnienia szybszej regeneracji.


Systematyczne cięcie jabłoni może zapewnić im regularne owocowanie, dobrą jakość owoców oraz kontrolowany wzrost i formę. Młode drzewa najlepiej przycinać późną zimą, ewentualnie przed ruszeniem wegetacji.

– Po posadzeniu zimą należy zostawić 3-5 głównych pędów, mocne pędy skrócić o połowę długości, obciąć krótkopędy

– Podczas kolejnej zimy należy wyciąć pędy nowe, które zagęszczają wnętrze korony, pozostałe nowe pędy skrócić o połowę, przyrosty pędów natomiast jeśli nie mają tworzyć gałęzi szkieletowych, należy skrócić do 4 pąków


Odmiany owocujące na krótkopędach: należy usunąć krzyżujące się gałęzie, oraz pędy silnie rosnące w stronę środka korony, przewodnik zostawić, a te pędy które rosną powyżej- wyciąć. Na zewnątrz korony, zostawić pędy przewodnikowe. Boczne gałęzie oraz krótkopędy przerzedzić, aby zapobiec zbyt obfitemu plonowaniu.


Odmiany owocujące na końcach pędów: skrócić przewodnikowe gałęzie oraz zostawić wszystkie boczne z pąkami na końcach.


– Przyrosty jednoroczne skierowane pionowo zwane „wilkami” należy usunąć latem podczas cięcia „letniego”


– Aby ograniczyć siłę wzrostu można przeprowadzać cięcie 5 tygodni po zbiorach, bądź tuż przed kwitnieniem w fazie „różowego pąka”, wtedy reakcja na cięcie jest słabsza niż po cięciu tradycyjnym.


Termin cięcia grusz przypada na miesiące wczesnowiosenne, jednak można wykonać je również zimą. Formowanie jak i zasady cięcia nie różnią się od tych u jabłoni.


Śliw nie należy ciąć zimą. Zabieg można wykonywać dopiero na przełomie lutego/marca, dodatkowym terminem jest czerwiec i lipiec kiedy to przycina się na długość 15cm pędy rosnące pionowo. Główny cel to utrzymanie zdrowotności oraz przerzedzenie korony.


Nie należy ciąć ich zimą. Najlepszym terminem jest moment po zbiorach owoców, kiedy jest sucho i ciepło, dzięki czemu zmniejszone jest ryzyko infekcji patogenami. Czereśnia najlepiej owocuje na pędach 2-3 letnich, należy dbać aby takich gałęzi było najwięcej.


Termin cięcia podobnie jak u czereśni wykonuje się najlepiej po zbiorach, w porze suchej i ciepłej.


Najlepiej ciąć wiosną w czasie kwitnienia, gdyż wtedy wiemy na którym pędzie zawiążą się owoce. W lipcu natomiast przeprowadza się cięcie pędów które nie mają owoców, a które rzucają cień na dojrzewające brzoskwinie.


Cięcie po sadzeniu wykonuje się podobnie jak u śliw wczesną wiosną. Coroczne cięcie najlepiej wykonywać po zbiorach w sierpniu, podobnie jak u wiśni, bądź w kwietniu po ruszeniu wegetacji.


Cięcie drzew z uformowaną koroną najlepiej wykonać w czerwcu. Młode drzewka w następnym roku po posadzeniu tniemy zimą.


Najlepszym terminem cięcia jest moment tuż po ruszeniu wegetacji.


Zapraszamy do zapoznania się z ofertą dostępnych w naszym Centrum Ogrodniczym sekatorów i niezbędnych do nich akcesoriów już teraz!


Skontaktuj się z nami

Biuro Sprzedaży – Centrum Ogrodnicze Warszawa

ul. Karczunkowska 101
02-871 Warszawa

+48 513 043 670

+48 513 043 671

e-mail: szkolkizamojskie@gmail.com

Godziny otwarcia:

PN – PT 8:00-18:00
SOBOTY 8:00-18:00
NIEDZIELE 9:00-16:00

Szkółka Roślin Ozdobnych

Matcze 146

22-523 Horodło

(84) 651-56-46

791-500-327

Godziny otwarcia:

PN – PT 8.00-16.00

Formularz kontaktowy